מועצה אזורית לכיש - תוכניות חינוכיות בגנים
נווט למעלה
כניסה

מועצה אזורית לכיש- מועצה ירוקה
מועצה אזורית לכיש משתתפת זו שנה רביעית בפרויקט "ילדים מובילים שינוי" של החברה להגנת הטבע. תוכנית זו עוסקת בחינוך סביבתי במטרה לחנך את הילדים לחינוך סביבתי ולקיימות.
תכנית החינוך הסביבתי הינה ביוזמה ובמימון משותפים של שותפות 2000 והמועצה. החברה להגנת הטבע נבחרה להנחות את התכנית.
התכנית עוסקת בחינוך סביבת ופועלת בבתיה"ס של המועצה. עד כה עסקו בבתיה"ס ביחד עם החברה להגנת הטבע בנושאים רבים ביניהם- הקמת חצר אקולוגית בבתי הספר- גינות והזמנת בעלי חיים, מיחזור וניקיון ברשות הרבים, אימוץ אתר, תוך למידה ופעילות באותו אתר.
התכנית פועלת בכל בית ספר במספר שכבות גיל, כשכל כיתה בשכבות אלו משתתפת בשעה בשבוע. במסגרת התכנית, מגיע מדריך ועורך פעילות כיתתית ביחד  עם מחנכת הכיתה. במרכז התכנית עומדים רעיונות כמו: חיבור הילדים לסביבתם הקרובה,  יציאה לקהילה. לפני שנה, למשל, נערכה פעילות ט"ו בשבט עם בית הקשיש ובשבוע הבא יתקיים יום שיא של הקמת גינות בשיתוף הורים בבתיה"ס בלכיש ובנהורה לאחר חנוכה.
בנוסף לעבודה בכיתות יש בכל בי"ס מועצה ירוקה, המורכבת מקב' תלמידים נבחרת. תפקידה של המועצה הירוקה הוא לקדם נושאים סביבתיים בביה"ס, בהתאם לצרכים השונים בכל ביה"ס.
לפני כשנה יזמה מנהלת מחלקת החינוך של המועצה, הגב' צביה אסולין, ביחד עם עמיר אלנברג, תושב המועצה ויו"ר ועדת איכות הסביבה, פרויקט של העצמת מועצות ירוקות. במסגרת זו, כל המועצות בבתיה"ס ייצאו לטיול משותף במטרה לחבר בין העשייה בשלושת בתי הספר, לעודד ולהעשיר את התלמידים בתכנים נוספים. פרויקט ייחודי זה הוא במימון המועצה בלבד.
בעקבות הצלחת התכנית, הוחלט להכניסה גם לגני המועצה. במסגרת פרויקט זה, כל הגננות במועצה יעברו השתלמות קבוצתית ואישית של המנחה להגנת הטבע ומרצים מתמחים בתחומי סביבה וקיימות. המנחה תיפגש עם כל גננת במועצה והן יחשבו ביחד על פרויקט ייחודי בגן שלה. הדגש הוא על הקמת מרחבים אקולוגיים בחצר הגן, לשיפור הנראות החיצונית של הגנים. לשם כך, מימנה המועצה גם רכישת ציוד ייחודי למימוש הפרויקט בגנים.

 חינוך לקיימות בגני הילדים – מ.א לכיש

מועצה אזורית לכיש שמה לה למטרה לטפח את האהבה לטבע ולסביבה ולקדם אורך חיים מקיים בקרב הילדים בגיל הרך.

במסגרת זו מובילה "החברה להגנת הטבע" תהליך חינוכי להעצמת הצוות המוביל בגנים בנושאי סביבה וקיימות.

אנו מאמינים כי חינוך סביבתי בגילאים צעירים מהווה בסיס לדור העתיד, דור שיהיה לו את הידע, ההבנה, המוטיבציה והיכולת לפעול למען הסביבה  ולשמור על הטבע.

בשבועות האחרונים החלה השתלמות בנושאי קיימות בת חמישה מפגשים לצוות הגן (גננות וסייעות). עד כה למדנו תיאוריות בנושא הקיימות בכלל וחינוך סביבתי בפרט. הבנו מהו המשבר הסביבתי ומה הסכנות התמונות בו ובעיקר מה אנחנו יכולים לעשות כדי לשפר את המצב. דיברנו על חשיבות החינוך לאורך חיים סביבתי כבר בגילאים צעירים וכמה השפעה יש לנו בגילאי הרכים בהם התעצבת דמותו של האדם.

בשבועות הקרובים נמשיך ללמוד על הסביבה הקרובה וכיצד מביאים את הטבע בכל הדרו ממש לגן הילדים שלנו: נלמד להקים גינה אקולוגית ומזמינה בעלי חיים מהבר, נלמד להכין קומפוסט אורגני ממש בחצר הגן משאריות המזון שאנו אוכלים. נלמד לעשות שימוש חוזר אסטטי ויעיל לפסולת יבשה ונלמד עוד דרכים רבות ומגוונות כיצד נוכל לעזור לסביבה ולחיות באורך חיים בריא ומקיים.

במסגרת ההשתלמות יעברו הגננות השתלמויות תאורטיות ומעשיות שיועברו על ידי מומחים ואנשי מקצוע מכל רחבי הארץ. בנוסף יזכו הגננות לליווי אישי בגן הילדים על מנת להטמיע את התהליך שנלמד בכל גן באופן ייחודי. במהלך השנה נוכל לראות כיצד משתנה החצר בגן הילדים שלנו והופכת למרחב פורח ואסטטי שמאפשר חוויה חושית, משחק , פעילות  ולמידה בעקבות באינטראקציה עם חומרים טבעיים והסביבה הטבעית.

לקראת סוף התהליך יתקיים סיור מועצתי בין חצרות הגנים כדי להכיר ולהוקיר את השינוי שנעשה. לגנים המצטיינים מובטחים פרסים!
ההשתלמות בחסות: המועצה האזורית לכיש.